Středočeši ve sněmovně. Schůze první.

24.11.2017

První ustavující schůze sněmovny středočeskou perspektivou. 

Středočeši ve sněmovně. Schůze první.

V pondělí, středu a pátek proběhla první ustavující schůze Poslanecké sněmovny za účasti obou středočeských poslanců Miroslava Kalouska a Heleny Langšádlové, kteří také na místě složili svůj poslanecký slib. 

A proč byla první schůze tak důležitá? Ustavoval se mandátový a imunitní výbor a volil se předseda a místopředsedové sněmovny. 

Už u volby počtu členů mandátového a imunitního výboru se ztrhla debata. Jednání tohoto výboru jsou neveřejná a při navrhovaném počtu 13 členů by některé z parlamentní stran ztratily nárok na své zastoupení. Přitom prvním z úkolů bude projednání znovu podané žádosti o vydání Babiše a Faltýnka. "Hraje se především o přístup k informacím. Transparentnost je klíčová vlastnost, bez relevantních informací nemůže žádné rozhodnutí být kvalitní. TOP 09 hájí právní stát a účast všech parlamentních stran v imunitním a mandátovém výboru,” komentoval situaci předseda TOP 09 Mělník a místopředseda krajské organizace Marcel Peter. Myšlenku dále rozvádí ve svém komentáři

Podařil se prosadit návrh na 19 členů výboru, TOP 09 hlasovala jednotně pro. 

Ve středu přišla na řadu volba předsedy tohoto výboru. Za Demokratický blok byl nominován Petr Gazdík, za KSČM Stanislav Grospič. Neoficiální koalice dosadila do funkce komunistického kandidáta, což Marcel Peter, který se ustavování výboru průběžně zabýval, okomentoval slovy: "Předsedou MIV byl zvolen člověk, který je pravděpodobně součástí nepřiznané koalice, přestože zvykem bylo, že předsednictví tohoto výboru náleželo v minulosti vždy opozici. Ale jak nám již v minulosti řekl pan prezident, k čemu jsou nám zvyklosti…" Úplný text k dispozici zde

V podvečer téhož dne takto prověřená koalice ANO, SPD a KSČM následně dosadila do čela Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. "Hlasovací koalice ANO, Okamurovců a komunistů je skutečností. Vládní koalice, ať už přiznána, či nikoliv, nebude vypadat jinak. Smutná fakta. Bojím se, co nás čeká dál. Ať už to bude cokoliv, za demokracii jsem připraven dál bojovat,” shrnul dění dne krajský předseda a starosta Roztok Jan Jakob. 

V pátek přišel další ostrý souboj, tentokrát o posty místopředsedů. Přímo z jednání přišla zpráva od poslankyně za Středočeský kraj Heleny Langšádlové: "V této Sněmovně to bude těžší než jsem si myslela. Právě velká většina kolegů zvolila do pozice místopředsedů zástupce SPD a KSČM a Petr Fiala z ODS neprošel.”

Po vyhlášení výsledků respekt k poměrnému systému do pléna komentoval Miroslav Kalousek: “Od samého začátku této ustavující schůze jsme neustále slyšeli zdůrazňování o svatosti poměrného systému. Nezvolit předsedu druhé nejsilnější strany je nejenom v přímém rozporu s těmito prohlášeními, ale je to také porušení všech nepsaných zásad, které vždy v Poslanecké sněmovně platily a patří k oné řekněme politické kultuře.”

Zůstává tak jedno neobsazené místo, jednání bude pokračovat příští týden 28. listopadu. 

Co jednání sněmovny přineslo? Volbou 19 členů mandátového a imunitního výboru bylo zajištěno místo také pro TOP 09, nominovaným je Miroslav Kalousek. O místa ve výborech se bude ucházet také Helena Langšádlová. 

natálie tomková, 775 162 891, natalie.tomkova@top09.cz