Jakob: Odmítám Babišův podvod zamést pod koberec

5.1.2018

Jakob inicioval mimořádné zasedání Výboru ROP. Zprávu OLAF ale nedostane. 

Jakob: Odmítám Babišův podvod zamést pod koberec

Středočeskému zastupiteli za TOP 09 Janu Jakobovi se podařilo sehnat dostatečný počet podpisů na oficiální žádost o mimořádné zasedání Výboru regionální rady ROP, která má pravomoc vyjmout Čapí hnízdo ze seznamu projektů podpořených EU. Zprávu OLAF ale Výbor k prostudování nedostane. 

"Pan ředitel Úřadu Regionální rady je evidentně pod obrovským tlakem. Před dvěma dny mi v emailu napsal cituji: "Zpráva OLAF bude součástí podkladů pro toto zasedání." Na dnešní tiskové konferenci již velmi nervozně prohlásil, že zprávu jako členové Výboru nedostaneme," konstatuje Jan Jakob.

Jakob začal o mimořádnou schůzi usilovat poté, co mu byla potvrzena domněnka, že právě tento Výbor může Čapí hnízdo z evropského financování vyjmout, přičemž jeho zasedání bylo plánováno až po jednání krajského zastupitelstva: "V pondělí 29.1. je plánováno krajské zastupitelstvo a to volí a odvolává členy Výboru. Doufám, že se mýlím, ale mám podezření, že ANO udělá všechno pro to, aby složení Výboru převolilo. Současné složení patnáctičlenného Výboru je totiž takovéto: ANO 4, STAN 5, ODS 3, TOP 09 1, ČSSD 1, KSČM 1." Po Jakobově iniciativě hejtmanka svolala zasedání Výboru na 16. ledna. 

Pokud by byl projekt vyjmut, dopadla by finanční zátěž na české daňové poplatníky. "Pokud bychom tak učinili, nejednalo by se už o evropskou dotaci, alo o dotaci národní. Jinými slovy, na Babišovu luxusní daču bychom se složili my všichni. Zároveň by nebyl Babis postižitelný evropskými orgány. Vrácení dotace má jít na vrub tomu, kdo o ni požádal a kdo ji podvodně získal. Nehodlám tento podvod zamést pod koberec a budu hlasovat proti vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování," objasňuje důsledky Jakob.

Jan Jakob, jan.jakob@top09.cz, 604 592 171