Dávejte si pozor, nechrání vás imunita. Zaznělo od hejtmanky.

29.1.2018

“Paní hejtmanka nás upozornila, že nejsme poslanci, a tudíž nás nechrání imunita. Ať si dáváme pozor na to, co říkáme,” svěřuje se Jakob a říká, že zprvu této výhružce nevěnoval pozornost, vzápětí však dodává: “Pár dní nato jsem se dozvěděl, že hejtmanství podalo žalobu na kolegu Pánka."

Dávejte si pozor, nechrání vás imunita. Zaznělo od hejtmanky.

Krajské zastupitelstvo Sředočeského kraje převolilo členy výboru, který rozhoduje o dalších osudech Čapího hnízda v projektech evropského financování. Složení výboru prý vždy odpovídalo koalici. Kraj ale v tomto případě nejevil o změny zájem, dokud se neprokázalo, že pod zmíněný orgán spadá právě kauza předsedy hnutí ANO. Převolený člen Jan Jakob odkrývá nestandardní postup a nátlak středočeské hejtmanky, též z hnutí ANO. 

Rada Regionálního operačního programu střední Čechy (ROP), jehož mimořádné jednání inicioval opoziční zastupitel Jan Jakob, rozhodl o ponechání Čapího hnízda v projektech evropského finacování. “Měli jsme obavu, že při vyjmutí by bylo Čapí hnízdo pro evropské instituce uzavřenou záležitostí a nezbývalo by než dotaci pokrýt z kapes daňových poplatníků,” připomíná Jakob motivy svolání mimořádného jednání. 

Jednání Výboru se neobešlo bez přímočaré demonstrace moci hejtmanky z hnutí ANO. “Jako doplnění k hlasování o ponechání Čapího hnízda v projektech evropského financování jsme společně s opozičními kolegy navrhli kroky vedoucí k zahájení správního řízení, které by vedlo k tomu, že by příjemce měl dotaci vrátit,” přibližuje Jakob. “Paní hejtmanka měla pravomoc rozhodnout, zda se o našich návrzích bude hlasovat. Hlasování odmítla, což je dle mého názoru zvůle moci a projev nerespektování demokratických principů,” dodává Jakob.

Že za to bude neposlušný výbor převolen, se dalo očekávat. Nicméně nový poměr členů výboru 12:3 výrazně ve prospěch koalice neodpovídá výsledkům voleb a je ukázkou arogance moci ze strany ANO, ČSSD a KSČM. Politicky nestandardní jsou ale výroky, které při jednání Výboru zazněly. “Paní hejtmanka nás upozornila, že nejsme poslanci, a tudíž nás nechrání imunita. Ať si dáváme pozor na to, co říkáme,” svěřuje se Jakob a říká, že zprvu této výhružce nevěnoval pozornost, vzápětí však dodává: “Pár dní nato jsem se dozvěděl, že hejtmanství podalo žalobu na kolegu Pánka, který pro nevynětí Čapího hnízda rovněž hlasoval. A důvod? Prověřoval finanční toky v krajské správě a údržbě silnic.”

Aktuální demonstrace moci menšinové koalice ANO a ČSSD podporované komunisty, včetně aktuálních kroků vůči bývalým krajským koaličním partnerům hnutí ANO, tj. STAN a ODS, jen potvrzuje správnost původního rozhodnutí středočeské TOP 09 zůstat v opozici. Petr Tiso, volební lídr, k situaci dodává: “Před rokem jsem se rozhodl nevstoupit s TOP 09 do středočeské krajské koalice vedené ANO a ukazuje se, že toto rozhodnutí bylo správné. Toto hnutí bohužel opakovaně dokazuje, že chce ostatní strany jen válcovat a kdo z koalice, či opozice se mu vzepře, toho buď odstraní nebo zastraší. To nemá s vyspělou politickou kulturou nic společného.” uzavírá Tiso.

Kontakty:

Natálie Tomková, natalie.tomkova@top09.cz, 775 162 891

Jan Jakob, jan.jakob@top09.cz, 604 592 171

Petr Tiso, petr.tiso@top09.cz, 777 101 050 

,

natálie tomková, manažerka TOP 09 středočeský kraj