Podnikatelé mají právo na odškodnění. Veřejnost musí znát smlouvy na nákup vakcín

26.1.2021

Vláda kompenzacím nedala férová pravidla a na řadu podnikatelů nespravedlivě zapomíná. Jejich živnosti, vztahy i celoživotní úspory nedevastuje volná ruka trhu, ale přímý zákaz podnikání. 

Podnikatelé mají právo na odškodnění. Veřejnost musí znát smlouvy na nákup vakcín

TOP 09, ODS a KDU-ČSL budou na mimořádné čtvrteční schůzi Sněmovny prosazovat odškodňovací zákon. „Vláda kompenzacím nedala férová pravidla a na řadu podnikatelů nespravedlivě zapomíná. Jejich živnosti, vztahy i celoživotní úspory nedevastuje volná ruka trhu, ale přímý zákaz podnikání. Tuto situaci pomůže napravit náš odškodňovací zákon, jehož eventuální podpora ukáže v plné nahotě, jak to s podporou malých a středních podnikatelů současný kabinet myslí. Dosavadními symboly vládní pomoci se staly vyhořelý server a nekončící chaos v programech na podporu podnikatelů. Odškodňovací zákon má ambici to změnit, pro podnikatele by představoval konečně cílené, přehledné a všeobecně pochopitelné řešení,“ vysvětluje předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Odškodňovací zákon TOP 09 předložila už na konci léta. Tento zákon poskytuje jasnou zákonnou záruku všem těm, kteří musí přestat podnikat po nějakou dobu, nebo je jejich činnost omezena (ve výši 100 % nebo 50 % fixních nákladů). Na mimořádné čtvrteční schůzi budou spolu TOP 09, ODS a KDU-ČSL prosazovat také korespondenční volbu ze zahraničí, dávky v hmotné nouzi a zjednodušení administrace ZTP průkazů.

Ministerstvo musí odtajnit smlouvy na nákup vakcín

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek svolal na středu 3. 2. podvýbor Výboru pro zdravotnictví (zavádění moderních postupů a metod do medicíny). Hlavním bodem programu bude projednání podoby smluv o dodávkách vakcín do České republiky. „Náš koaliční AntiCovid tým se jasně shoduje na tom, že pro zvládnutí epidemie je nutné, aby vláda i Ministerstvo zdravotnictví začaly být transparentní a rychle napravovaly nedostatky, které očkování doprovázejí. Veřejnost i odborníci musí být seznámeni s podobou smluv Ministerstva zdravotnictví na dodávky vakcín. Jedině díky tomu budeme všichni vědět, kolik vakcín se do Česka skutečně dostane a můžeme posoudit, zda vláda nepochybila,“ vysvětluje místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek. Podvýbor se bude také zabývat metodickými pokyny k očkování i rozdíly a možnostmi jednotlivých testů na covid-19.

Nový poslanec TOP 09 Jan Jakob se na mandátovém a imunitním výboru zabýval incidentem poslance Volného. „Když jsem nastupoval minulý týden do Poslanecké sněmovny, slíbil jsem, že mým cílem bude boj za demokracii a svobodu. Ani ve snu by mě nenapadlo, že budu hned na první schůzi svědkem jednání, které je s demokratickými hodnotami v zásadním rozporu. Buranské a primitivní chování poslance Volného, které vyústilo v potyčku s místopředsedou Sněmovny Tomášem Hanzelem, považuji za trestuhodné. Předsedající má mimořádné postavení. Je v roli řídícího a nestranného arbitra. Vniknutí do jeho prostoru a fyzické napadení je útokem na parlamentní demokracii. Z pozice člena mandátového a imunitního výboru jsem tedy pro poslance Volného (zvoleného za SPD) požadoval nejvyšší možnou formu trestu (pokuta ve výši měsíčního platu poslance). Nežijeme v banánové republice,“ vysvětluje Jan Jakob.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09