TOP 09 navrhuje odpuštění plateb sociálního a zdravotního pojištění pro OSVČ i zaměstnance

18.2.2021

Poslanci TOP 09 Jan Jakob a Markéta Pekarová Adamová navrhují změny v kompenzacích.

TOP 09 navrhuje odpuštění plateb sociálního a zdravotního pojištění pro OSVČ i zaměstnance
  • Pojistné se navrhuje prominout od začátku února 2021 až do konce vládních opatření proti covid-19
  • Čerpání kompenzačního bonusu umožněné už od poklesu příjmů o 30 %
  • Navrhujeme možnost kombinovat kompenzační bonus s programem Antivirus a CovidNájemné

Poslanci TOP 09 Jan Jakob a Markéta Pekarová Adamová navrhují změny v kompenzacích. Během dnešního jednání o kompenzačním bonusu Sněmovna projedná jejich návrhy na odpuštění plateb na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ, možnost čerpat kompenzační bonus už při snížení příjmů o 30 % nebo možnost kombinovat kompenzační bonus s programem Antivirus a CovidNájemné.

„Je nezbytné spravedlivě pomoci všem živnostníkům a zaměstnavatelům, na které dopadla vládní nařízení. Považujeme za odpovídající pomoc odpustit těm živnostníkům, kteří mají nárok na kompenzační bonus, platby na zdravotní a sociální pojištění. Podobné opatření ostatně platilo již před rokem při první vlně pandemie. Současně navrhujeme odpustit platby na sociální zabezpečení za zaměstnance,“ vysvětluje poslanec a místopředseda TOP 09 Jan Jakob.

Pojistné se navrhuje prominout od začátku února 2021 až do konce kalendářního měsíce, který bude následovat po ukončení trvání vládních omezení. Nárok na prominutí pojistného je omezen podmínkami nároku na kompenzační bonus tak, jak je navrhla vláda.

„V současnosti platí, že o kompenzační bonus mohou žádat podnikatelé s poklesem příjmů o 50 %. Navrhujeme, aby se tato hranice snížila na pokles příjmů o 30 %, protože již takový pokles může být pro podnikatele likvidační. Také si myslíme, že by mělo být umožněno kombinovat čerpání kompenzačního bonusu i s programem Antivirus nebo s programem Covid – Nájemné, respektive s programy, které je mají nově nahradit. Hrozí totiž, že nové vládní programy nebudou pro podnikatele dostatečné, i proto navrhujeme, aby se daly kombinovat,“ říká Jakob.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09