Ukončíme byrokracii ve stavebním řízení

26.4.2022
Ukončíme byrokracii ve stavebním řízení

Svoje sliby plníme a děláme vše proto, aby se stavební práce v celé zemi urychlily. Do druhého čtení jde částečný odklad účinnosti stavebního zákona z dílny ANO. „Chceme, aby se konečně stavělo rychle, snadno a bez ubíjející byrokracie. Což původní zákon ANO rozhodně nezaručoval, naopak. Proto ho opravujeme, kdy velký důraz klademe na digitalizaci včetně digitálního stavebního řízení. Rušíme celou novou soustavu státních stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem. Centralizace za mnoho miliard není řešením, naopak chceme zachovat v maximální možné míře úřady blízko lidem,” sdělil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

V době vysokých cen energií a paliv chceme co nejdřív projednat pomoc občanům i podnikatelům. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček proto představil dvě legislativní normy ekonomického charakteru: „První je změna zákona o dani z příjmu, díky které má dojít ke zrušení silniční daně pro vozidla do 12 tun a především k odstranění povinnosti přimíchávat do pohonných hmot biopaliva. Tato povinnost zbytečně prodražovala pohonné hmoty, neměla žádný pozitivní ekologicky dopad a pomáhala tak akorát Agrofertu bývalého premiéra. Druhou je změna zákona o spotřebních daních znamenající snížení spotřební daně na benzin a naftu a to na minimální částku, kterou vyžaduje evropská regulace.“

„Návrh vlády počítá se snížením spotřební daně o 1,50 Kč na jeden litr nafty a benzínu. Opatření bude platné od 1. června do 30. září. Prodloužení tohoto období bude zváženo na základě vývoje cen pohonných hmot. Spotřební daň u PHM vláda snižuje na minimální výši, vzhledem k evropskému harmonizovanému daňovému systému. Vzhledem k tomu, že DPH se u PHM odvozuje i od výše spotřební daně, lze předpokládat, že cena nafty a benzínu po 1.6. poklesne o 1,50 až 2 Kč. Dopad do státního rozpočtu je odhadován na 4,2 miliardy Kč,“ doplnil předseda Rozpočtového výboru Josef Bernard.

Na program Sněmovny byla zařazena také novela zákona o významné tržní síle, kterou připravilo ministerstvo zemědělství. Tento zákon měl být schválen už minulý rok, ale z nepochopitelných důvodů minulá vláda zabrzdila jeho doprojednání. „Cílem tohoto zákona je ochránit zemědělce a potravináře před nekalými praktikami ekonomicky silnějších odběratelů. Novela stanoví, které chování je při obchodování nepřípustné. Je potřeba, abychom tento zákon co nejdříve schválili, protože přispěje k ochraně spotřebitelů, tedy občanů České republiky,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Ve třetím čtení poslanci také projednají vládní novelu zákona o daních z příjmů, která umožní odečíst si od základu daně hodnotu bezúplatného plnění za dobročinnou pomoc Ukrajině. Za vlnu solidarity českých občanů poděkoval předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob: „Vláda navrhla zákon v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, který vyvolala vojska Ruské federace. Předpokládám, že ve středu návrh zákona schválíme a díky tomu budou moci lidé a firmy odečíst z daní dary až do výše třiceti procent daňového základu.“

Jan Kocourek, tiskový mluvčí TOP 09