Koalice SPOLU: Omezení řečnické doby poslanců představuje snahu o obnovení normálního průběhu parlamentního procesu

23.1.2024
Koalice SPOLU: Omezení řečnické doby poslanců představuje snahu o obnovení normálního průběhu parlamentního procesu

Poslanecká sněmovna se v úterý 23. ledna vrátila k jednání o návrhu vládní koalice na zavedení korespondenční volby pro občany v zahraničí. Opozice celé dopoledne systematicky pokračovala v obstrukcích z minulého týdne a opět tak narušovala běžný chod zasedání. Sněmovna proto schválila omezení řečnické doby. Po námitkách opozice pravidla upravila, vystoupení poslanců však zůstalo omezené.

„Korespondenční volbě jsme se minulý týden na plénu Sněmovny věnovali 33 hodin. Za tu dobu mohl každý poslanec mluvit zhruba deset minut. Polovinu toho času ale využili tři opoziční poslanci. I přesto jsme minulý týden zaznamenali 276 vystoupení. Z toho byly tři čtvrtiny z nich z řad opozice. Je zcela evidentní, že kromě těch dlouhých projevů měly obstrukční charakter i ty kratší, kdy jedna poslankyně vystoupila například více než dvacetkrát. Proto jsme dnes přistoupili k jednotlivým procedurálním návrhům,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

„Schůze je významně obstruována opozicí. Dopoledne jsme se pokusili prosadit hlasovatelný a současně správný návrh, jenž už jednou během obstrukcí v dubnu opozice podpořila. Nakonec jsme ale postupovali běžným způsobem. Počítáme s pokračováním schůze během dnešního večera a noci, celý zítřejší den a větší část čtvrtka. Ve čtvrtek jsou na programu také dvě mimořádné schůze, kde nepředpokládáme schválení jejich programů, finálně ale záleží až na hlasování poslanců. V pátek bychom se znovu vrátili do řádné schůze i do jednání o korespondenční volbě,“ sdělil předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda

„Formalistický výklad jednacího řádu, který používá opozice, je určen pro dobu, kdy v Poslanecké sněmovně panují normální poměry. Míra obstrukcí, kterou nyní sledujeme, je ale bezprecedentní a my jsme nuceni na ni reagovat. Jako koalice jsme přesto zvolili cestu, že chceme s opozicí komunikovat a domluvit se. Výsledkem je velmi umírněná úprava debaty v Poslanecké sněmovně,“ říká předseda lidoveckého poslaneckého klubu Aleš Dufek.

Markéta Volfová, tisková mluvčí TOP 09