Otevřený dopis hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové

22.3.2020

Čelíme patrně největší krizi za poslední desítky let. Přál bych si, aby Středočeský kraj i celá Česká republika překonali pandemii s minimem ztrát.

Otevřený dopis hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové

Vážená paní hejtmanko Pokorná Jermanová,

obracím se na Vás jako starosta Roztok i jako krajský zastupitel. Jsem tedy očitým svědkem toho, jak distribuce ochranných pomůcek v kraji absolutně selhává. Nedivím se tomu, že si Vám na akutní nedostatek zdravotnických pomůcek stěžovala středočeská záchranářka Veronika Brožová. Zejména měla na mysli nedostatek roušek, respirátorů a ochranných obleků. Ostatně i jako starosta vidím na vlastní oči, jaký chaos v distribuci ochranných prostředků i informací v kraji panuje.

Co se od otevřeného dopisu záchranářky stalo?

V rozhovoru pro DVTV jste prohlásila, že záchranáři byli před pandemií zvyklí na plné sklady, ze kterých si mohli brát, co potřebovali.

Kvůli kontaktu s osobou, u níž byla potvrzena nákaza koronavirem, je v karanténě ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Jiří Knor a 12 záchranářů.

Co se od otevřeného dopisu záchranářky nestalo?

Záchranáři stále nedostali potřebné množství ochranných pomůcek. Během výjezdů dobrovolně nasazují nejen své zdraví, ale také zdraví svých blízkých.

Co jste měla udělat Vy?

Nikdo se záchranářům neomluvil. Jako hejtmanka jste měla v rozhovoru ideální šanci vyjádřit obdiv a popřát sílu nejen jim, ale také veškerému zdravotnickému personálu. Tuto příležitost jste trestuhodně propásla. Místo toho jste v rozhovoru jen mlžila a „politikařila“. Dovolte mi, abych Vaši chybu částečně napravil a alespoň v tomto dopise vyjádřil všem zdravotníkům své obrovské poděkování a úctu k jejich práci.

Co byste teď měla udělat Vy?

Středočeský kraj musí dělat maximum pro to, aby se ve žlutých sanitkách nemuseli záchranáři cítit jako piloti stíhaček Kamikadze.

Na nedostatek Vašich manažerských schopností jsme si už bohužel zvykli. Na nedostatek empatie k záchranářům, kteří denně nasazují své životy, si zvyknout nehodlám.

Čelíme patrně největší krizi za poslední desítky let. Přál bych si, aby Středočeský kraj i celá Česká republika překonali pandemii s minimem ztrát. Bez kompetentního vedení toho však dosáhnout nelze.

Paní hejtmanko, buďte rozumná. Žádám Vás touto cestou o to, abyste řízení Středočeského kraje i krizového štábu přenechala někomu schopnějšímu. Rezignujete-li na svou funkci včas, může si Vás historie ještě stále pamatovat jako soudnou političku, která správně vyhodnotila své limity.

Věřím tomu, že včasný odchod by byl nejlepším rozhodnutím pro Vás i pro budoucnost Středočeského kraje.

Jan Jakob

starosta města Roztoky, krajský zastupitel a místopředseda TOP 09

Jan Jakob, místopředseda TOP 09