SPOLU prosazuje korespondenční volbu a více pravomocí pro ředitele škol

25.1.2022

Poslanci koalice SPOLU na jednání Poslanecké sněmovny podpoří pandemický zákon, který je v současné době nutným nástrojem pro překlenutí pandemie. 

SPOLU prosazuje korespondenční volbu a více pravomocí pro ředitele škol

Poslanci koalice SPOLU na jednání Poslanecké sněmovny podpoří pandemický zákon, který je v současné době nutným nástrojem pro překlenutí pandemie. Prioritou pro koalici SPOLU při zvládání pandemie je udržet v chodu školy. Lockdown škol je nepřijatelný, proto koalice podporuje návrh, aby ředitelé škol měli možnost individuálně vyhlásit až na 10 dnů distanční vzdělávání nebo ředitelské volno. Mezi zásadní body schůze patří také zákon o korespondenční volbě, který poslanci SPOLU plánují prosadit přes odpor hnutí ANO a SPD.

„Korespondenční volba je zcela zásadní zákon, který umožní hlasovat krajanům v zahraničí. Je zřejmé, že zejména SPD ale i hnutí ANO nemá vůli zákon o korespondenční volbě projednat. Argumentují tím, že je taková volba špatně zabezpečená a tím pádem zneužitelná. To není pravda, zákon je pečlivě připravený a je v něm spousta pojistek, aby volba nebyla zneužitelná. Domnívám se, že SPD ani hnutí ANO ve skutečnosti nemá příliš velké obavy o zabezpečení korespondenčních voleb, ale že tento zákon chtějí blokovat proto, že v zahraničí nemají příliš mnoho voličů. Přesto věřím, že tento týden konečně zákon projde prvním čtením,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

„Jasně jsme řekli, že pro nás další plošné uzavírání škol nepřipadá v úvahu. Je ale potřeba reagovat na situaci s omikronem. Proto ředitelům dáváme nové nástroje, aby mohli rychle řešit konkrétní situace v jejich školách. Přišli jsme proto s návrhem umožnit ředitelům nařídit desetidenní distanční vzdělávání nebo až 10 dnů ředitelského volna. Je to možnost, není to povinnost. Nevyhlašujeme prázdniny, ale dáváme ředitelům šanci rychle řešit konkrétní dění v jejich škole,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

„Pandemický zákon vnímáme jako mimořádnou, ale k dnešnímu dni nutnou normu. Jsme ale rádi, že se z iniciativy na půdě Poslanecké sněmovny podařilo najít napříč koaličními stranami shodu na omezení účinnosti pandemického zákona do konce listopadu roku 2022. Současně veřejnost ujišťujeme, že jakmile to pandemická situace umožní, bude podán návrh na ukončení pandemické pohotovosti. Vnímáme, že společnost je nutné nyní spojovat a situaci vracet do normálu, pokud možno s co nejmenšími omezeními každodenního života občanů. Kroky současné vlády k tomuto směřují, například zrušením povinného očkování.

Jakkoliv vzbuzuje v dnešní době pandemický zákon především negativní emoce, vnímáme jej především jako nástroj pomoci omezený na nezbytně nutnou dobu,“ říká první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Eva Decroix.

Miroslav Hlaváč, zástupce tiskového mluvčího TOP 09