Jakob: EET je překonaný relikt minulosti

28.11.2022

Poslanecká sněmovna odhlasovala zrušení technologicky zastaralalého projektu elektronické evidence tržeb. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob v pořadu Události, Komentáře vyvrací argumenty hájící zachování EET.

Jakob: EET je překonaný relikt minulosti

(editovaný přepis rozhovoru pro ČT24)

Vzdáváte se „fungujícího systému, který narovnává prostředí, a navíc stále přináší peníze do rozpočtu"?

Určitě ne, elektronická evidence tržeb je nesmyslný a neúspěšný experiment. Proč si toto myslím? Protože výnosy jsou jednoznačně neprokazatelné. Když někdo tvrdí, kolik miliard EET přineslo do rozpočtu, nemůže to tvrdit s přesností. Na druhou stranu náklady jsou evidentní a zcela jasně vyčíslitelné.

Ze strany ANO padají řeči o tom, že EET do rozpočtu přinesla 13 miliard Kč. Nevím, kde hnutí tato čísla vzalo, nejsou to jasně prokazatelná čísla. Co je důležitější pro rozpočet než něco, co nejsme schopni jasně vyčíslit? Důležité je podpořit podnikatele tak, aby rostla ekonomika a díky tomu budou i vyšší příjmy rozpočtu. Je třeba podnikatele podpořit, zvlášť v této nelehké době, ne jim házet klacky pod nohy.

Hnutí ANO a třeba i restauratér Luboš Kastner z Asociace malých a středních podnikatelů argumentují, že EET posouvá například jeho obor do 21. století. Co si myslíte o tom?

Ve vší úctě ke svazům a komorám, oni zastupují větší podnikatele, ne ty nejmenší, na které elektronická evidence tržeb dopadá nejvíc. Navíc já mám zcela opačná názor, EET je nejen relikt vlády ANO Andreje Babiše, ale také relikt technologický, relikt minulosti. V roce 2017 bylo bezhotovostních plateb 20 %, před rokem 60 % a brzo to bude 80 %. A protože Ústavní soud zrušil to, aby se EET vztahovalo na bezhotovostní platby, tak je jasné, že technologie nás předbíhají a EET zcela ztrácí na významu.

Kromě toho většina věcí, které elektronická evidence tržeb přinášela, jako jsou účtenky apod., fungují i bez ní. Když byla EET povinná, muselo se na ní podílet přes 200 tisíc podnikatelů. Teď, když povinná není, podílí se na ní pouhých 38 tisíc podnikatelů, to samo o sobě vypovídá o jejich zájmu o tento projekt.

Zdroj: Česká televize, Události, Komentáře, 25.11.2022

,