Jakob: Vládní koalice je připravena prosadit změnu volby radních ČT a ČRo

1.11.2022
Jakob: Vládní koalice je připravena prosadit změnu volby radních ČT a ČRo

Poslanecká sněmovna dnes projedná změnu zákona o České televizi a zákona o Českém rozhlasu. Do volby radních by se podle novely měl zapojit i Senát, který by volil šest míst v Radě České televize a tři členy v Radě Českého rozhlasu.

„Dnes se scházíme na mimořádné schůzi, jejímž jediným bodem je novela zákona o České televizi a Českém rozhlase. Z hlediska mediální legislativy se jedná o průlomový okamžik. V minulosti sice byly nějaké pokusy o změnu volby mediálních rad, ale v Poslanecké sněmovně k projednání nikdy nedošlo, byť jen v prvním čtení. My jsme připraveni jednat tak dlouho, dokud změna neprojde prvním čtením. Věřím, že dnešek, případně zítřek, bude z tohoto hlediska historickým okamžikem, a že se podaří, aby členy mediálních rad volil i Senát a díky tomu dosáhneme toho, že zastoupení v radě bude na Poslanecké sněmovně nezávislejší,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

Novela také zpřísňuje podmínky pro nominace. Kandidáty do obou rad by mohly například navrhnout jen organizace s nejméně desetiletou historií.

Praha 1. listopadu 2022

Jan Kocourek, tiskový mluvčí TOP 09