Jakob: Chování opozice v parlamentu už hraničí se sabotáží

21.10.2022
Jakob: Chování opozice v parlamentu už hraničí se sabotáží

Opozice v minulém týdnu znovu obstruovala - tentokrát kvůli tzv. malé novele zákona o ČT a ČRo. Koaliční poslanci pak v reakci na to sdělili, že za současného stavu nepodpoří do pozice místopředsedkyně dolní komory nominantku ANO Kláru Dostálovou, která měla nahradit Janu Mračkovou Vildumetzovou. „Řekněme, že jde o důrazný apel na způsob chování a jednání opozice, respektive hnutí ANO při jednání pléna," říká k rozhodnutí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. „Samozřejmě zvažujeme i další možné kroky, ať už jsou to třeba autonomní usnesení, což jsou usnesení, která upřesňují to, co jednací řád výslovně neříká. To je jedna z možností, ale začínám se přiklánět k tomu, že bychom měli přistoupit ke změně jednacího řádu," dodává.

V ČT jste řekl, že Kláru Dostálovou z ANO na pozici místopředsedkyně podpoříte ve chvíli, kdy ANO přestane obstruovat v takové míře, v jaké tak činí nyní. Jak poznáte, kdy už nastala únosná míra?
Já bych to upřesnil. Říkal jsem, že v tuto chvíli nepodpoříme paní Dostálovou ani nikoho jiného z ANO - že jsme ochotni se o volbě místopředsedy či místo předsedkyně bavit v situaci, kdy obstrukční hysterie v Poslanecké sněmovně nebude pokračovat. Uvidíme, jak se bude opozice chovat. Příští týden je na programu pokračování řádné schůze právě ohledně bodů, které opozice obstruovala v minulosti, pandemickým zákonem počínaje a zákonem o střetu zájmů konče. Uvidíme tedy, jaká situace bude.

Na druhou stranu jste se shodli, že nějaká míra obstrukce ke sněmovnímu fungování patří. Tak kde je ona správná míra a moment, kdy nominanta ANO podpoříte?
Obstrukce samozřejmě jsou legitimní parlamentní nástroj. Nicméně počet bodů, které jsou v tomto funkčním období obstruovány, je mimořádný - a obstrukce tím ztrácí smysl. Jejich podstata je v tom, že opozice upozorní na některá základní témata, u kterých nesouhlasí s vládní koalicí, v minulosti to bylo třeba EET nebo poplatek ve zdravotnictví. Když ale opozice obstruuje v podstatě každý druhý třetí bod, smysl se ztrácí a nerozumí tomu ani veřejnost. Myslím, že opozice tenhle nástroj nadužívá - už to hraničí až se sabotáží parlamentní demokracie jako takové. Musí vzít rozum do hrsti a začít se chovat aspoň trochu - nebo raděj výrazně - konstruktivněji.

To ale pořád nedefinujete moment, kdy bude míra obstrukcí únosná - a kdy tedy bude zaplněno prázdné místo po Janě Mračkové Vildumetzové.
Na to neumím odpovědět, protože nevím, jakým způsobem se opozice, respektive hnutí ANO, bude chovat. Nás v zásadě nic netlačí, to místo nemusí být nutně obsazené a hnutí ANO na něj nemá nárok vyplývající z jednacího řádu nebo z jakékoliv jiné legislativy. Může být neobsazené týden, měsíc, ale klidně půl roku; záleží to na nich. Já nedokážu jejich chování odhadnout, takže nedokážu říct ani časový horizont.

Co si od tohoto pozdržení slibujete?
Místopředseda či místopředsedkyně sněmovny mají mimo jiné přednostní právo, může na plénu vystupovat kdykoliv a podstatě bez časového omezení. A lidí s přednostním právem má vládní koalice logicky více než opozice. Ale když bychom nasčítali, kolik času hovořili lidé s přednostním právem z opozice a jak dlouho mluvili lidé z koalice, nepochybně bude obrovská převaha na straně těch opozičních. To je také jeden z aspektů této situace. Před rokem, kdy jsme volili vedení sněmovny, jsme nevěděli, že ANO bude obstruovat téměř každý bod. My jsme připraveni jednat o obsazení toho postu, ale očekáváme konstruktivní přístup při jednání na plénu.

Takže tomu nepodpoření Kláry Dostálové lze rozumět i tak, že jde o snížení počtu řečníků s přednostním právem pro opozici?
Ne, pokud řečník nebude svého práva nadužívat, respektive až zneužívat. Příkladem jsou až sedmihodinová vystoupení Tomia Okamury, ale primárně jde o způsob jednání v Poslanecké sněmovně, jehož způsob je destruktivní. A jak říkám, už to na mě působí jako sabotáž parlamentní demokracie. Ti, kdo před 30 lety vytvářeli Ústavu a jednací řád sněmovny, podle mě netušili, jakým způsobem jde jednací řád zneužívat. A opozice těch skulin využívá do poslední možnosti.

Jde tedy o varování opozici?
Řekněme, že jde o důrazný apel na způsob chování a jednání opozice, respektive hnutí ANO při jednání pléna. Samozřejmě zvažujeme i další možné kroky, ať už jsou to třeba autonomní usnesení, což jsou usnesení, která upřesňují to, co jednací řád výslovně neříká. To je jedna z možností, ale začínám se přiklánět k tomu, že bychom měli přistoupit ke změně jednacího řádu.

Máte pro tohle už třeba i předdomluvené schůzky s předsedy dalších čtyř koaličních klubů ve sněmovně?
S předsedy koaličních klubů jednáme pravidelně častěji než na týdenní bázi a samozřejmě se i o tomto tématu se bavíme. Zároveň byla v rámci grémia vedení sněmovny ustanovena skupinka pro přípravu novelizace jednacího řádu, kde jsou zastoupeny všechny kluby včetně opozice. Nicméně z tohoto fóra předpokládám spíš komplexnější návrh do budoucna, který by mohl platit – řekněme – od dalšího funkčního období Poslanecké sněmovny. Proto si myslím, že už bohužel nazrává čas, abychom předložili základní novelu jednacího řádu, která by obstrukční možnosti trochu eliminovala.

Kdy ten čas dozraje? Máte to nějak sám pro sebe definované? Zákonů, které se obstruují, je spousta. Už kvůli tomu třeba lidé nebudou moci volit korespondenčně ani v prezidentské volbě.

Uvidíme, jestli po tomto našem apelu s pozicí místopředsedy dojde ke změně chování opozice. Pokud ne, tak opravdu myslím, že čas nazrál tyto kroky učinit. S předsedy koaličních klubů o tom diskutujeme - a základní okruhy, kterých by se změna jednacího řádu mohla týkat, máme definované. Buď jak buď, budeme na tom pracovat a návrh připravovat.

(celý rozhovor zde)

Zdroj: Respekt, 20.10.2022

,