Koalice SPOLU: Vytvoříme stabilní prostředí pro financování strategických projektů v rámci Ministerstva obrany

18.4.2023
Koalice SPOLU: Vytvoříme stabilní prostředí pro financování strategických projektů v rámci Ministerstva obrany

Poslanci zahájili nový sněmovní týden. Setkají se během řádné i mimořádné schůze. Poslanci projednají brannou legislativu nebo zákon o rozhlasovém a televizním vysílání - tedy zákon ochraňující instituci veřejnoprávní televize i rozhlasu. 

„Budeme projednávat novelu zákona o České televizi a Českém rozhlase. Této novele jsme se už věnovali po tři jednací dny zhruba po dobu 11 hodin. V těchto 11 hodinách proběhlo 181 vystoupení jednotlivých poslanců. Z toho jen poslanci za hnutí ANO mají na kontě 116 vystoupení. Je tedy evidentní, že mnohdy v té diskuzi už reagují jen sami na sebe. Z toho vyplývá, že projednávání přestává být ze strany opozice ‚pouze‘ obstrukcí, ale dostáváme se do fáze destrukce celého jednání. Věřím, že i přesto opozice dostane rozum a že se v tomto jednacím týdnu konečně dostaneme ke schválení této průlomové novely, která posiluje nezávislost médií veřejné služby,” říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

„Tento týden projednáme dvě legislativní změny z dílny ministerstva obrany, které se budou týkat financování modernizace Armády České republiky. Jde obecně řečeno o vytvoření stabilního prostředí pro financování strategických projektů v rámci ministerstva obrany tak, abychom co nejrychleji dosáhli dvou procent HDP na obranu, jak jsme slíbili v rámci Severoatlantické aliance. Druhá novela se týká úpravy několika zákonů, které posílí postavení ministerstva a jeho orgánů v oblasti obranných příprav v době míru, včetně vytvoření institutu tzv. dobrovolného předurčení, aby se naše armáda mohla i mimo ohrožený stav připravovat na svou povinnost, kterou je obrana státu, případně na spolupráci s našimi partnery v rámci NATO,“ uvádí předseda sněmovního bezpečnostního výboru a poslanec Pavel Žáček.

„Novela zákona o pedagogických pracovnících garantuje nejen posílení manažerské role ředitelů škol, ale také finanční prostředky na platy učitelů. Peníze vynaložené na oblast vzdělávání jsou totiž investicí do budoucnosti české ekonomiky i průmyslu. Zákon navíc zavádí pozice uvádějícího a provázejícího učitele, kteří usnadní studentům a absolventům začátky v učitelské profesi. Motivace mladých učitelů je totiž klíčem k boji proti dlouhodobému nedostatku pedagogů,“ dodává předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.